top of page

BLOG

Montaż klimatyzacji - ulga termomodernizacyjna 2024

W Polsce ulga termomodernizacyjna dotyczy głównie działań związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków. Przy zakupie klimatyzatora wraz z montażem istnieje możliwość odliczenia od dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, pod pewnymi warunkami. Oto podstawowe informacje.


ulga termomodernizacyjna 2024

Podatnik


Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, musisz być podatnikiem opłacającym podatek w skali podatkowej lub ryczałtu.

Własność budynku: Musisz być właścicielem domu mieszkalnego, takiego jak dom wolnostojący, bliźniak, szeregówka.


Działania termomodernizacyjne


Ulga obejmuje wydatki związane z termomodernizacją, czyli działaniami prowadzącymi do ulepszenia efektywności energetycznej budynku i zmniejszenia jego zapotrzebowania na energię. Klimatyzator, będący pompą ciepła powietrze-powietrze, może być uwzględniony jako element termomodernizacyjny.

Pompa ciepła


Klimatyzator, będący pompą ciepła powietrze-powietrze, jest uznawany za element termomodernizacyjny, podobnie jak pompa ciepła wraz z osprzętem. Montaż klimatyzatora, który pełni funkcję pompy ciepła, może być również uznany za koszt kwalifikujący się do ulgi termomodernizacyjnej.


ulga termomodernizacyjna - klimatyzacja

Nazwa własna klimatyzatora


Ważne jest, żeby klimatyzator został uznany za urządzenie o nazwie własnej "pompa ciepła powietrze-powietrze". To oznacza, że wszystkie jego główne elementy są elementami pompy ciepła.


Jednakże, warto pamiętać, że każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie, a decyzje w sprawie ulgi termomodernizacyjnej mogą zależeć od interpretacji organów podatkowych. W praktyce, podatnicy często zwracają się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej, aby uzyskać pewność co do możliwości odliczenia konkretnych wydatków.Ulga termomodernizacyjna - Podsumowanie


Podsumowując, istnieje możliwość odliczenia klimatyzatora wraz z montażem od dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, jeśli spełnione są określone przesłanki i można udowodnić, że zakup i montaż klimatyzatora stanowią działanie termomodernizacyjne. Warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub organem podatkowym w celu uzyskania dokładnych informacji i porady dotyczącej konkretnej sytuacji.


Masz pytanie? Napisz do nas!

bottom of page