top of page

BLOG

Wybieramy klimatyzator do ogrzewania w domu

Czy można grzać klimatyzacją przy -30°C? Jakie są klasy energetyczne klimatyzatorów? Czym jest współczynnik SCOP klimatyzacji? Jaki klimatyzator wybrać do ogrzewania domu? Zapraszamy do artykułu, który przybliży zagadnienie ogrzewania klimatyzacją w domu!


Obecnie dużo się mówi, że klimatyzator to pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że prócz chłodzenia każdy klimatyzator ma funkcję ogrzewania.


Jest wiele dyskusji, czy klimatyzacja nadaje się jako jedyne źródło ogrzewania. Jest wielu zwolenników jak i przeciwników. Natomiast wszyscy wiemy, że jest to idealne źródło pomocnicze, czy dodatkowe.
Czy w każdych warunkach klimatyzator będzie ogrzewać?


Sprawność klimatyzatora jest uzależniona miedzy innymi od zewnętrznych warunków atmosferycznych tzw. praca klimatyzatora w temperaturach granicznych.Klimatyzacja a minimalna temperatura zewnętrzna


Istnieje zasada, że im jest chłodniej na zewnętrz, tym mniejsza sprawność klimatyzatora i słabiej klimatyzator ogrzewa.

W specyfikacjach producenci podają zewnętrzne temperatury graniczne poniżej których klimatyzator nie będzie ogrzewać. W zależności od modelu może być to np. -15°C, -20°C czy nawet -30°C.

LepszePowietrze.com przeprowadziło szybką analizę. W dolnośląskim w ciągu ostatnich 30 lat minimalna średnia dobowa przedstawia się następująco:


MIESIĄC

temperatura w trakcie dnia

temperatura w nocy

styczeń

-3

-11

luty

-2

-9

marzec

0

-5

kwiecień

4

-3

maj

8

1

czerwiec

12

6

lipiec

14

9

sierpień

14

8

wrzesień

10

4

październik

6

-2

listopad

1

-5

grudzień

-2

-9


Możemy się zastanawiać, w takim razie po co wybierać klimatyzator, który może ogrzewać przy temperaturze -30°C, skoro najczęściej średnie niskie temperatury w zimnych miesiącach w ciągu dnia nie są niższe niż -3°C, a w nocy – 11°C?


Dlatego, że w urządzeniach, które potrafią pracować do – 30°C sprawność w temperaturze typowej np. – 3°C jest większa niż analogicznie urządzenia które mogą pracować do minimalnie -15°C. O ile taka sprawność jest większa? Niestety takich informacji producenci nie podają w katalogach. Możemy je jedynie oszacować.Klasa energetyczna klimatyzatorów - ogrzewanie


Nikogo nie trzeba przekonywać, że im większa jest efektywność energetyczna klimatyzatora tym lepiej dla klienta. Dzięki klasie, można porównać poszczególne modele klimatyzacji i świadomie go wybrać.Klimatyzacja A+++


Dotychczas można było spotkać oznaczenia A+++, A++, A+. Obecnie Klasa A+++ będzie odpowiadać literze C. Najwyższe oznaczenia tj. A, B, będą zarezerwowane dla rozwiązań, które dopiero pojawią się w przyszłości.


Współczynnik SCOP klimatyzacji


Aby móc bardziej szczegółowo porównać klasę energetyczną urządzenia można wziąć pod uwagę współczynnik SCOP.

Producenci/dystrybutorzy podają takie dane w swoich katalogach np.


Klimatyzator Rotenso Mirai, klasa A+++, SCOP 5,3
Klimatyzator Rotenso Imoto, Klasa A++, SCOP 4,6

To oznacza, że Rotenso Mirai w klasie A+++ i SCOP 5,3 pobiera 1 kW energii elektrycznej i dzięki niej oddaje energię cieplną w wysokości 5,3 kW. Oczywiście dane są uśrednione, w rzeczywistości będą trochę mniejsze. Co to oznacza dla użytkowników?Klimatyzacja jako główne źródło ogrzewania?


Takie dane oznaczają, że w tej chwili klimatyzatory jako dodatkowe źródła ciepła są najbardziej efektywnym sposobem na ogrzewanie, a niejednokrotnie mogą stanowić główne źródło ogrzewania.Lepsze Powietrze radzi! Jaki wybrać klimatyzator do ogrzewania domu?


W związku z tym analizując dostępne urządzenia szukamy klimatyzatora:

  1. Najważniejsze to klasa energetyczna A+++/SCOP ok. 5 lub A++/SCOP ok. 4,5

  2. W tych klasach szukamy klimatyzatora , który pracuje przy minimalnych temperaturach zewnętrznych do – 30°C, ewentualnie – 20°C

Skorzystaj także z pomocy naszych fachowców! Poproś o dobór klimatyzacji i wycenę instalacji już teraz!


Comentários


bottom of page