Ekologiczny i inteligentny dom. Brzmi nieźle? Chcesz się przekonać czy mieszkasz w domu ekologicznym i inteligentnym? Zespół LepszePowietrze na podstawie trendów budowlanych, aktów prawnych, norm technologicznych, opinii ekspertów opracował cechy jakie powinien mieć NOWOCZESNY dom, przez duże “N”.
Stworzyliśmy listę najnowocześniejszych rozwiązań wdrażanych i montowanych obecnie w domach. Jako nowoczesne uznaliśmy wszelkie właściwości, które są zgodne z ekologicznym podejściem, uwzględniają ekonomiczną eksploatację domu oraz inteligentnie wspierają domowników w ich codziennym życiu.
Jeżeli TAK odpowiesz min. 6 RAZY – Brawo można Ci tylko pozazdrościć!
Ocieplenie budynku
Ocieplony budynek np. styropianem lub wełną mineralną o grubości min 20 cm, aby współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych był nie większy niż 0,20W/m2K, a dla dachu nie większy niż 0,15 W/m2K;
Stolarka okienna
Zamontowana stolarka okienna – przeszklenia pakiet trzyszybowy w ramie o głębokości min. 80-90mm, tak aby wartość współczynnika przenikania ciepła Uw była nie większa niż 0,9 W/m2K;
Stolarka drzwiowa
Zamontowana stolarka drzwiowa - drzwi wejściowe Uw nie większe niż 1,3 W/m2K;
Pompa Ciepła
Zamontowany system grzewczy współpracujący z pompą ciepła, czerpiącej ciepło z powietrza lub gruntu, np. pompa ciepła typu split lub monoblok;
Najbardziej popularne pompy ciepła to pompy ciepła powietrze-powietrze, pompy ciepła powietrze-woda z zasobnikiem lub bez. Pompy w zależności od doboru mogą być w formie monobloków lub splitów. Charakteryzują się szybkością montażu oraz bardzo niskimi kosztami eksploatacji, są praktycznie bezobsługowe. Pamiętaj aby pompa ciepła była prawidłowo dobrana w stosunku do zapotrzebowania energetycznego budynku, zbyt dużej mocy nie będzie już tak ekonomiczna.
Pomy ciepłą gruntowe są bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie ale wymagają odwiertów pionowych lub poziomych. Pamiętaj w tym obszarze nie możesz posadzić drzew ani dużych krzewów.
Rekuperacja
Zamontowana w domu/mieszkaniu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja;
Wentylacja z rekuperatorem jest bardzo komfortowa, dostarcza nam tyle powietrza i wilgoci ile potrzebujemy niezależnie od zmian aury. Prawidłowo dobrana i działająca wentylacja mechaniczna skutkuje brakiem konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń. Pamiętaj tylko aby na bieżąco wymieniać filtry.
Fotowoltaika
Zamontowana instalacja fotowoltaiczna na dachu lub na terenie wokół budynku pozwoli w znacznym stopniu obniżyć rachunki za energię elektryczną. Pamiętaj o tym aby panele były zamontowane w miejscach najbardziej i najdłużej nasłonecznionych, a w innych przypadkach pomyśl o wersji z optymalizatorami (moduł z optymalizatorami pracuje w najbardziej korzystnym zakresie pracy w danych warunkach, dzięki czemu częściowe zacienienie nie wpłynie negatywnie na cały system fotowoltaiczny).
Klimatyzacja
najpopularniejsze klimatyzatory typu Split lub Multisplit w domu/mieszkaniu, do chłodzenia i ogrzewania, np. uruchamiana ze smartfona;
Klimatyzator Split to jedna jednostka wewnętrzna i jednostka zewnętrzna. Klimatyzator typu Multisplit to kilka jednostek wewnętrznych (2-5 szt.) i jedna zewnętrzna.
Prawidłowo dobrana klimatyzacja poprawi komfort termiczny w domu a także zminimalizuje koszty zakupu i eksploatacji urządzeń. Pamiętaj, że jednostka zewnętrzna i wewnętrzna powinna być połączona możliwie najkrótszymi przewodami freonowymi (umiejscowione blisko siebie) optymalna długość instalacji to 3m. Najlepiej z ekologicznym czynnikiem R32.
Podłogówka
Zamontowany system ogrzewania niskotemperaturowego - ogrzewanie podłogowe w połączeniu z urządzeniem grzewczym np. powietrzną pompą ciepła lub gruntową pompą ciepła;
Podłogówka to najczęstszy rodzaj wybieranego “grzejnika” charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnia przekazywania ciepła oraz względnie niską temperaturą nagrzewania zasilanego z ekologicznej pompy ciepła. Ogrzewanie podłogowe to ekonomiczne rozwiązanie oraz estetyka wnętrza i komfort dla użytkowników.
Ogrzewanie wody użytkowej
Możliwość ogrzewanie wody użytkowej za pomocą energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych np. pompy ciepła lub solarów;
Najekologicznejszym obecnie sposobem podgrzania wody użytkowej w domu oraz zmniejszenie kosztów podgrzewania wody jest inwestycja w kolektory słoneczne, które wykorzystują darmową energię słoneczną, niestety ale jest to rozwiązanie sezonowe. Do ogrzewania wody użytkowej przez cały rok ekonomicznym i ekologicznym sposobem jest dobór i zainstalowanie pompy ciepła z zasobnikiem wody o odpowiednich parametrach, które jednocześnie pozwolą ogrzać dom i podgrzać wodę użytkową.
Zmiękczacz wody
Zamontowane do instalacji urządzenie do zmiękczania wody;
Zbyt twarda woda w kranie nie jest już problemem, gdyż na rynku znajduje się wiele urządzeń - zmiękczaczy, które umożliwiają zmiękczanie wody w domu.
Najbardziej popularna jest wersja zmiękczania wody poprzez wymianę jonową. Oczywiście dobór zmiękczacza uzależniony jest od twardości wody i przewidywanego zużycia wody (natężenia przepływu).
Pamiętaj, że twarda woda powoduje nie tylko nieestetyczne wytrącanie się osadów na kranach i sanitariatach, ale przede wszystkim powoduje powstanie kamienia wewnątrz rur wodociągowych zmniejszając ich przepustowość oraz w innych instalacjach np. w ogrzewaniu podłogowym. Niebezpieczny objaw tzw. kamień kotłowy powstaje w kotłach gazowych, który obniża sprawność energetyczną urządzenia. Nieoceniony jest również negatywny wpływ twardej wody na ciało człowieka powodując wysuszanie i podrażnienia skóry.
Stacja do ładowania samochodów elektrycznych
Należy jednoznacznie powiedzieć, że moc ładowarki, z którą ładuje się elektryczne auto, nie ma absolutnie żadnego wpływu na jego zasięg ani pojemność akumulatorów. Moc ładowarki ma przełożenie na długość ładowania samochodu elektrycznego. Dlatego przy wyborze ładowarki - stacji ładowania bardzo ważne jest ustalenie parametrów sieci elektrycznej czy będziemy korzystać z sieci jedno- czy trójfazowej.
Przy wyborze ładowarki znaczenie ma też informacja o maksymalnej mocy ładowania podawana przez producenta dla Twojego samochodu.. Informacyjnie podajemy, że szybkość ładowania (moc ładowania) zależy również od temperatury zewnętrznej otoczenia, obciążenia sieci elektrycznej a także od typu wtyczki w samochodzie elektrycznym.
Zbieranie deszczówki
Zamontowany system zbierania wody opadowej – deszczówki;
System smart home
Zamontowane inteligentne urządzenia i instalacje np. alarmowe, oświetleniowe, rolet, drzwi, bramy, wentylacji, ogrzewania, umożliwiające sterowanie zdalne;
Możliwość zdalnego sterowania i monitorowania parametrów pracy przez aplikację w smartfonie lub głosem. Rozmaite instalacje i urządzenia są zintegrowane w jeden system.
Magazynowanie energii
Zamontowane instalacje do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych.
Skontaktuj się z nami!
Firma LepszePowietrze jest w stanie zrealizować Twoje marzenie o ekologicznym i inteligentnym domu! Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego
Comments